Kirazlı-muzlu cheesecake

Kategori :
Anahtar Kelimeler:
#hamur işi
  • 40dk.
  • Kolay
  • 4 Kişi

Hazırlama Yöntemi

Fırında

Malzemeler

a b

Kirazlı-muzlu cheesecake Nasıl Yapılır?

Taban için:
200 gram tam tahıllı kurabiyeler, ince bir şekilde ufalanmış
100 gram margarin
2 yemek kaşığı şeker
Muzlu cheesecake dolgusu için:
Oda sıcaklığında 450 gram krem peynir
150 gram şeker
1,5 yemek kaşığı un
2 yumurta
100 gram crème fraîche (taze krema)
1 büyük, çok olgun muz, pürelenmiş
Kirazlı dolgu için:
Çok iyi sıkılmış 1 büyük bardak vişne (meyve suyunu bardağa toplayın)
100 gram şeker
4 yemek kaşığı kiraz suyu
1,5 yemek kaşığı mısır nişastası

1. 20 cm'lik yay formundaki tavayı yağlı kağıt sererek yağlayın. Fırını önceden 175 °C sıcaklığa kadar ısıtın.

2. Margarini orta ateşin üzerinde bir sos tavasında eritin. İnce bir şekilde ufalanmış olan kurabiyeleri eritilmiş margarinle ve şekerle karıştırın ardından yay formundaki tavaya dökün. Bir çorba kaşığının tersinin yardımıyla hamuru aşağıya bastırın ve dolgu hazırlanıncaya kadar buzdolabında bekletin.

3. Elektrikli mikserler krem peyniri çırpın. Şekerle unu karıştırın ve bunu pürüzsüz oluncaya kadar krem peynire ekleyin.

4. Yavaş yavaş yumurtaları ekleyin, daha sonra crème fraîche'yi ve muz püresini ekleyin. Dolguyu hazırlanan tabanın üzerine pürüzsüzce yayın.

5. Yay formundaki tavanın dışını alüminyum folyo ile sarın ve fırındaki geniş, derin bir pişirme kabının içine yerleştirin. Pişirme kabını yarı yüksekliğine akdar sıcak su ile doldurun. Su kekin düzgün bir biçimde pişmesini sağlar ve cheesecake'in çatlamasını engeller.

6. Cheesecake'i 45 dakika süresince pişirin. Orta kısmı yumuşak görünecektir, ama soğuturken bu kısım sertleşecektir. Pastayı henüz fırından almayın, ancak ısısını kapattığınız fırında bir saat daha bekletin. Daha sonra fırından çıkartın ve gece boyunca buzdolabında bekletin.

7. Servis etmeden kısa bir süre önce kirazlı sosu hazırlayın. Tüm malzemeleri bir sos tavasına ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Yaklaşık iki dakika sonra sosun kalınlaşması gerekir. Biraz soğuttuktan sonra sosu cheesecake'in üzerine dökün.

Püf Noktası

ÖNERİLEN TARİFLER

Sebzeli mini pideler
  • 10dk.
  • Kolay
  • 5 Kişi