Zor geçen günler için kahveli pasta

Kategori :
Anahtar Kelimeler:
#hamur işi
#Pasta
  • 40dk.
  • Orta
  • 4 Kişi

Hazırlama Yöntemi

Fırında

Malzemeler

4 yumurta (biraz çırpılmış)
Sana Paket
Pudra Şekeri
Kendinden kabaran un (veya sade un ve bir miktar kabartma tozu)
Yaklaşık 25mls soğuk kahve
Bir tutam tuz
Krema kaplaması için 100g Sana
320g krema kaplaması şekeri
Süslemek için kakao tozu, ceviz veya çikolata parçacıkları (veya bu üçünün kombinasyonu)

Zor geçen günler için kahveli pasta Nasıl Yapılır?

İlk olarak yumurtalarınızı tartın ve bu sayıyı unutmayın - çünkü kullanmanız gereken Sana Paket, şeker ve unun miktarı da bu kadar olacaktır.

Fırını önceden 180C'ye (veya 160 fan) ısıtın.

Sana Paket ve şekeri hafifçe renkleninceye ve kabarıncaya kadar sürtün - Ben bunun için o çok sevdiğim elektrikli sabit mikserimi kullanıyorum, işimi kolaylaştırıyor fakat siz dilerseniz bu işi tahta kaşıkla kuvvetle çırparak da yapabilirsiniz. Bu muhtemelen işin en önemli parçası ve hoş bir hafif pandispanya hazırlanmasını sağlıyor; dolayısıyla bu aşamada biraz daha fazla zaman ayırmaya / bilek kuvveti uygulamaya değer.

Hafifçe çırpılmış yumurtaları birer birer ekleyin ve iyice karışıncaya kadar hızla karıştırın - bu işe çok zaman harcamanıza gerek yok; aşırı çırpmamak önemli. Eğer karışım kaymak tutuyor gibi görünüyorsa yumurtalar arasında birkaç çorba kaşığı un ekleyiniz.

Yaklaşık bir çorba kaşığı kahve ekleyin ve hızla çırpın.

Un ile tuzu (ve eğer uygunsa kabartma tozunu) kaseye koyun ve spatula ya da metal kaşıkla iteleyin - yine, burada da çok fazla zaman harcamanıza gerek yok - herşey içiçe geçinceye kadar bir miktar karıştırmak yeterli.

Karışımı yağlı sandviç pastası kaplarına narin bir biçimde yayın (sıralı brownie tarzı kaplara konulan yassı pastalarda da bu çok işe yarar, her ne kadar krema yağından fedakarlık yapıyor olsanız da) ve yaklaşık 25 dakika ya da pastanın ortasına bir bıçak ya da şiş batırdığınızda pasta yapışmadan çıkacak kıvama gelinceye kadar fırında tutun. Pişerken ters çevirmek isteyebilirsiniz fakat bunun dışında - özellikle en başlarda - fırın kapağını fazla açmaktan kaçınmak en iyisidir.

Pastaları fırından çıkarın ve soğuması için bir rafa bırakın.

Pastalar ele gelecek (ve dağılmayacak) kadar soğuduğunda kaplardan çıkarın ve tamamen soğumaya bırakın.

Krema kaplaması için Sana yumuşayıncaya kadar krema kaplaması şekeriyle çırpın - sabit mikser veya elektrikli çırpma aleti bunu çok kolaylaştırır fakat yine tahta kaşık ve biraz kuvvetli bir çalışmayla da bu işi gerçekleştirebilirsiniz.

Kahvenin kalan kısmını (ve eğer biraz kuru görünüyorsa birazcık sütü de) ekleyin ve krema kaplaması kabarıncaya kadar mümkün olduğunca hem hızla hem de kuvvetle çırpın (Ben genellikle sabit mikserle yüksek hızda 5 dakika civarında yaparım). Bir gözünüz burada olmalı çünkü çok uzun süre çırparsanız yapışkan hale gelebilir.

Zevkinize göre kremayla kaplayın - ben, en üstte cevizlerle (veya çikolata parçalarıyla) birlikte sıkılmış krema parçacıkları yerine genelde katmanlar arasına konulmuş bol miktarda krema kaplamasını veya en üstte kakao tozuyla veya çikolata çubuklarıyla/tanecikleriyle birlikte yeni bir ince katmanı tercih ederim fakat burada keyif sizin - yemekten en çok hoşlandığınız şeyi yapın!

Püf Noktası

ÖNERİLEN TARİFLER

Sebzeli mini kişler
  • 60dk.
  • Orta
  • 6 Kişi